Чим добре вино із чорноплідки
Перелічувати всі її корисні властивості – не бачу сенсу, опишу свій досвід від вживання вина. При високому артеріальному тиску і як наслідок поганого самопочуття випитий келих вина тиск знижує. Якщо тиск низький, то відбувається все з точністю навпаки – тиск піднімається до нормального. Тобто вино із чорноплідної горобини – стабілізує тиск. Як робити вино з троянд, рецепти дивіться тут https://supercomputer.com.ua/?p=37905.
Що ще? Вино виходить м’яким, смачним, з легкою часткою в’язкості в кінці, як і смак самої ягоди. Я люблю напівсолодке вино із чорноплідної горобини і роблю його саме таким. Але без додавання цукру до сусла, вино зробити не вийде, тому що цукрів у соку чорноплідки мало. Наявність цукру залежить від регіону проростання, клімату та погодних умов у кожному році. У моїй горобині, в соку міститься всього 8-9% цукру, при виготовленні вина необхідно довести густину до 18-22%, можна і більше, але тоді вино вийде занадто міцним або винні дріжджі не зможуть запуститися.
Невелика хитрість
Сік ягоди з чорноплідної горобини має високу кислотність і надлишок дубильних речовин, що викликають в’яжучий смак. Перед приготуванням вина, ягоди потрібно підморозити (від тижня до двох у морозильній камері) – це знизить кислотність соку, дубильність і дозволить краще відпрацювати винним дріжджам.
Але перейдемо до рецептів. Тут, я опишу три рецепти найсмачнішого вина з чорноплідної горобини з варіаціями.
Для приготування будь-яким описаним нижче способом нам знадобиться:
- 8 кг перебраної, попередньо замороженої та розмороженої ягоди;
- 15 літрів чистої води;
- 3 кг цукру (якщо є можливість, краще як цукор використовувати декстрозу – але її потрібно більше – 3,5 кг);
- ємність для бродіння з гідрозатвором;
- виномір або рефрактометр за цукром;
- електронний термометр;
- вінофлок;
- дріжджі винні для червоних вин або універсальні.
Рецепт перший – Тема (музиканти зрозуміють)
Перекручуємо ягоду на м’ясорубці або використовуємо міксер, перетворюючи ягоду на пюре. Додаємо воду (температура води 28°С) та вимірюємо щільність вмісту цукру. За допомогою цукру або декстрози доводимо вміст цукру до 20%. Добре розмішавши сусло, розбраджуємо в окремому посуді дріжджі винні для червоних вин або універсальні sp-1. Як тільки вони “стартануть” (запустяться) – додаємо їх у сусло. Закриваємо ємність кришкою та ставимо під гідрозатвор. Не забудьте підписати дату постановки вина та початкову щільність. Це дозволить у майбутньому контролювати етапи зброджування вина, при необхідності (для тих хто любить натуральні напівсолодкі вина) зупинити бродіння.
У приміщенні з постійною температурою 24-26°С вино на культурних дріжджах викине до стану сухого за 21 день. Раз на три-п’ять днів сусло необхідно перемішувати чистими руками або лопаткою. Через два тижні необхідно виміряти щільність цукру. Якщо ви хочете отримати натуральне напівсолодке вино, то бродіння необхідно зупинити при досягненні 7-8%. Для цього сусло потрібно звільнити від дробини, фільтруючи через стерильний мішок або сито, перелити відфільтроване сусло в чисту бродильну ємність, додати вінофлок із розрахунку 1-2 мл препарату на 10 літрів сусла. Закрити кришкою ємність і знову встановити гідрозатвор. Через 10 днів, акуратно не торкаючись осаду, знову перелити в чисту бродильну ємність, і знову залишити на п’ять днів. Після цього вино можна розливати по пляшках і закупорювати кришками. Винофлок прибере з нього дріжджі, сірку, домішки, зробить вино гарним, запашним і питним.
Для тих, хто хоче отримати сухе вино, всі описані вище дії актуальні при досягненні густини цукру в суслі від 2 до 3%.
Рецепт другий – 1 варіація з червоною горобиною
У червоній горобині вміст цукрів ще менше, ніж у чорній, але смакових та корисних властивостей, таких як, наприклад, аскорбінова кислота – у рази більше. У 100 г ягоди міститься 80 г аскорбінової кислоти – вітамін С. Кислотність у червоної горобини теж вище і її, як і чорну горобину потрібно попередньо заморозити. Пропорції та методика приготування вина майже така сама як у першому рецепті, відрізняється лише кількість сировини. Для приготування вина за цим рецептом, я беру 60% чорної горобини та 40% червоної. Кількість цукру збільшую на 20%, засипаючи у результаті 3,6 кг цукру чи 4,2 кг декстрози.
Рецепт третій – 2 варіація мультиягідна
Тут все теж і також, тільки агрус не потребує заморожування. Пропорції для приготування трохи інші: 60% аґрусу та 40% чорноплідної горобини. Ще смачно виходить використовувати варіацію з такими пропорціями:
40% аґрусу,
20% чорноплідної горобини;
20% червоної горобини;
20% чорної смородини.
Наступного року, хочу спробувати зробити вино на основі чорної горобини та гранату, здається мені, смак має бути цікавим. Головне не помилитися з про порціями, хоч пізніше, можна пограти з купажуванням. Змішуючи ці два вина у різних пропорціях, даючи “відпочинок” і пробуючи його.
До настання Нового року, вино стабілізується, стає м’яким, приємним, без будь-якого конкретного смаку. Кількість алкоголю у вині різниться. Так у сухому вині воно досягає 11%, у напівсолодкому близько 9%.